Odczulanie na jad pszczeli cz.1

Wiele osób śledzących naszą stronę wie, że jestem uczulona na jad pszczeli. Po użądleniu pojawia mi się pokrzywka na całym ciele, opuchlizna twarzy, oczu, duszności a także utrata przytomności – czyli WSTRZĄS ANAFILAKTYCZNY. Takie objawy kwalifikują każdą osobę na rozpoczęcie odczulania. 

Od czego zacząć odczulanie?

Ja jako żona zawodowego pszczelarza mam bardzo duże ryzyko użądleń. Pszczoły przez cały sezon w jakimś stopniu nam towarzyszą, co prawda przewozimy je na różne pożytki w inne miejsca, ale mieszkamy na wsi i w takich miejscach pszczółki spotyka się bardzo często. 

Zabawę należy zacząć oczywiście u internisty. Opisać objawy, lęk przed kolejnymi żądleniami. Musi on wystawić skierowanie na leczenie.
Moja droga była dość wyboista, bo żaden lekarz nie potrafił mi wskazać poprawnej drogi. W „zwykłej” przychodni alergologicznej nie odczulają na jad owadów, alergolodzy odsyłają dalej. Lecz w jednej przychodni dowiedziałam się, że w województwie pomorskim TYLKO UNIWERSYTECKIE CENTRUM KLINICZNE w Gdańsku odczula na jad owadów błonkoskrzydłych.
Należy zgłosić się do Kliniki Alergologicznej ze specjalnym skierowaniem (musi by wystawione jako skierowanie na leczenie kliniczne) w poniedziałek lub czwartek w godzinach 8:30-9:30 do dr. hab. med Marty Chełmińskiej. Pani doktor przeprowadza wywiad i kwalifikuje na leczenie. Co najważniejsze, diagnostykę przeprowadza się tylko w lutym i marcu, więc kolejka jest dość długa. Klinika alergologii mieści się przy ulicy Dębinki 7 (budynek nr 4 na pierwszym piętrze).

Co dalej?

W pierwszej kolejności wykonuje się diagnostykę. Osoba uczulona zgłasza się do kliniki na jeden dzień (a właściwie na pół) i lekarze sprawdzają na jakie owady osoba jest uczulona. Robią test z krwi (oznaczenie przeciwciał klasy IgE w surowicy krwi, których ilość jest podwyższona u osób uczulonych) a następnie około 8 testów PICK na różne typy jadu. Polega to na tym, że rozcieńczoną kropelkę jadu osadza się na skórze i następnie delikatnie kuje igłą aby przebić naskórek. Pojawienie się obrzęku udowadnia uczulenie. 

Zdjęcie zrobione minutę po nakłuciu – obrzęk skórny bada się po 20 min i był on o wiele większy. 

Osobę zakwalifikowaną do leczenia umawia się na kolejną wizytę, tym razem już 3-dniową (zostaje się w klinice na dwie noce) aby wykonać pierwsze odczulanie metodą ultra-rush o której opowiem w kolejnych częściach. 

Jeśli jesteście ciekawi wyników odczulania i o dwóch wstrząsach anafilaktycznych jakie przeszłam w klinice, obserwujcie stronę dalej 🙂