Pasieka wędrowna – jako sposób prowadzenia pasieki

Dlaczego przewozić?

My mieszkając na Żuławach Gdańskich mamy niewielkie pole do popisu… Jest bardzo mało pożytków z których pszczoły mogłyby przynieść miód i pyłek (wysiewany jest tu głównie rzepak, na nieużytkach rośnie mniszek lecz bardzo mało, a z drzew spotka się tu głównie topole, wierzby i lipy). Tak więc pasieka musi wędrować w różne ciekawe dla pszczół miejsca. Oczywiście nie musi być przewożona cała w jedno miejsce, tylko w kilka. My bazujemy głównie na naszych rodzinnych stronach – Kaszubach 🙂 

Skąd tyle gatunków miodów?

Wiele osób się nad tym głowi. Idziemy z duchem czasu, klienci oczekują coraz większego wyboru w jednym miejscu (kiedyś pszczelarze sprzedawali po prostu MIÓD i raczej nie nazywali miodu gatunkowego, co wiele osób świetnie pamięta). A więc duża różnorodność wynika z przewożenia uli w różne miejsca, tam gdzie akurat kwitnie dany kwiat, z którego pozyskuje się miód. Kwitną one oczywiście w różnym czasie. Początkowym pożytkiem jest dla nas miód rzepakowy a końcowym miód gryczany i wrzosowy. Pomiędzy tymi pożytkami korzystamy także z kwitnienia akacji, lip, mniszka, a wszystkie miody, które nie są gatunkowe (czyli nie jest to czysta akacja etc) to miód wielokwiatowy. Miód pozyskiwany w lesie, czyli mieszanka spadzi, lipy, malin, głogu i innych leśnych roślin to miód leśny (leśny wielokwiat). Ilość miodów gatunkowych zależy od tego ile pól, miejsc uda nam się znaleźć dla pszczół.

Pasieka wędrowna – nowy sezon, inne pożytki

Nie oferujemy co roku tych samych gatunków, czasem jest to niemożliwe. Kwiaty mogą nie zakwitnąć przez kapryśną pogodę, może być za zimno, zbyt sucho. Nie każdego roku uda nam się pozyskać bławatkowy miód czy mniszkowy. Stąd też wynika cena – jeśli pożytek mamy pod nosem i miodu pozyskujemy dużo, to cena jest niska, natomiast jeśli pożytek jest daleko, ciężko te rośliny znaleźć lub pogoda nie sprzyjała w czasie zbiorów i miodu jest bardzo mało, to cena rośnie (do pszczół trzeba daleko jechać, nawet co kilkanaście dni aby posprawdzać czy wszystko jest w porządku 🙂 ). Cena oczywiście nie zależy od właściwości ani od walorów smakowych!

My prowadzimy pasiekę w większości wędrowną. Mniejsi pszczelarze prowadzą raczej pasieki stacjonarne i korzystają z tego, co rośnie bardzo blisko (pszczoły latają po nektar na odległość nawet do 1,5km-2km).

Darmowa dostawa miodu na terenie Trójmiasta- Gdańsk Gdynia Sopot i okolice. Więcej informacji znajdziesz tutaj