Myślę, że jest to warte przeczytania! Polecam najbardziej osobom bardzo uprzedzonym, które nawet nie chcą słyszeć o istnieniu tak cudownych produktów jak ziołomiody 🙂
Ziołomiody, jak już niejednokrotnie pisałam i wspominałam nie są „tradycyjnymi” miodami. Są one wytwarzane na bazie soku z danego zioła/owocu, przygotowany syrop podaje się pszczołom (które go zagęszczają, dodają swoje enzymy etc.) a następnie wiruje jak miód. Ale… nie oznacza to, że produkt jest mniej wartościowy od miodu! Wręcz przeciwnie. Podstawowy skład miodów i ziołomiodów jest identyczny (zawartość wody, kwasów organicznych, enzymów).

Ziołomiody odróżniają się od miodów jedną grupą składników, a mianowicie biopierwiastkami. Zawartość makro- i mikroelementów jest wielokrotnie wyższa niż w miodzie.

Biopierwiastki  Zawartość (mg/kg) 
ziołomiody miody naturalne
Makroelementy
Wapń i magnez
111,3 9,6
Mikroelementy
Miedź, cynk, żelazo, mangan i nikiel
11,6 1,2

Jak widać w tabeli, zawartości biopierwiastków w ziołomiodach są aż 10-krotnie wyższe niż w miodzie naturalnym. Poza tym w ziołomiodach zawarte są także substancje biologicznie aktywne pochodzenia roślinnego, których w miodzie nie ma. Dzięki temu ziołomiody wykazują dużo większą aktywność antybiotyczną. Hamują one rozwój drobnoustrojów w mniejszych stężeniach w porównaniu do miodu, dzięki czemu lepiej radzą sobie w przypadku chorób górnych dróg oddechowych i przy chorobach dermatologicznych.

Ziołomiód pokrzywowy (przebadany w warunkach szpitalnych) stosowany u osób z wirusowym zapaleniem wątroby typu B spowodował poprawę apetytu, ustąpienie nudności, spadek poziomu bilirubiny, działał na tkankę wątrobową. W przypadku leczenia złego wchłaniania u niemowląt, nastąpił przyrost masy, ustąpienie niedożywienia oraz znaczny wzrost żelaza we krwi.

Ziołomiód sosnowy (przebadany w warunkach szpitalnych) stosowany w przypadku zakażeń górnych dróg oddechowych spowodował ustąpienie kaszlu, kataru, bólu gardła, a także poprawę samopoczucia, spadek OB. i liczby drobnoustrojów chorobotwórczych nawet o 90%!

Także myślę, że warto byłoby zaufać badaniom wykonanym przez chemików oraz lekarzy i zaopatrzyć się w ten świetny produkt 😉 bo naprawdę warto. Wiele osób słysząc, że pszczelarz ingeruje w pracę pszczół podczas „wytwarzania” ziołomiodów, nie chce nawet słuchać o tym, że są one naprawdę bardzo wartościowe! Nie uprzedzajmy się, tylko idźmy do przodu, korzystajmy z pracy pszczelarza, nie tylko tej tradycyjnej 😉 można na prawdę dużo zyskać (zdrówka:) ). To co przedstawiłam w tym wpisie jest oczywiście poparte badaniami, jeśli ktoś chciałby poczytać go w całości, poniżej zamieszczam autorów i tytuł pracy.

Na podstawie: Borgis – Postępy Fitoterapii 4/2010, s. 229-235, Bogdan Kędzia, Zygmunt Kostrzewski, Znaczenie ziołomiodów w lecznictwie

Darmowa dostawa miodu na terenie Trójmiasta- Gdańsk Gdynia Sopot i okolice. Więcej informacji znajdziesz tutaj

Miód Gdańsk, dostawa miodu Gdańsk, cennik miodów, dostarczenie miodów Gdańsk, pyłek kwiatowy Gdański, prawdziwe miody Gdańsk,