Czy podawać małym dzieciom produkty pszczele?

ostatni wpis z cyklu 🙂 Na więcej chwilowo nie mam pomysłów. Dziś dosłownie kilka słów o tym czy podawać dzieciom produkty pszczele i dlaczego. Wiem, że wiele osób nurtuje to pytanie…

MIÓD

Dzieci poniżej roku – niemowlęta nie powinny spożywać miodu. W miodzie może być (ale nie musi!) bardzo niewielka ilość jadu kiełbasianego, który dla dorosłych jest niegroźny w takich ilościach. Jak dla mnie, lepiej nie ryzykować, nie chciałabym, żeby któreś dziecko zachorowało przez to, co tu piszę. W kilku źródłach przeczytałam, że można podawać miód pasteryzowany, lecz ja nie widzę sensu w podawaniu miodu pasteryzowanego w ogóle, bo nie ma on swoich właściwości prozdrowotnych.
Dlaczego? Bo niemowlęta nie mają jeszcze dobrze wykształconego układu pokarmowego. Wiadomo, że jad kiełbasiany jest przyczyną rzadkich zachorowań na botulizm dziecięcy.

Dzieci powyżej roku miód mogą spokojnie jeść 🙂 a schemat wygląda tak:

  • dzieci 1-2 lat: 7 g dziennie
  • dzieci 2-6 lat: 10-20 g dziennie
  • dzieci 6-12 lat: 30-50 g dziennie
  • młodzież i dorośli: 60-150 g dziennie

1 łyżeczka = 5g miodu

Jeżeli nie jesteśmy pewne, co do uczulenia, należy podawać dziecku mniejsze porcje i obserwować czy nie występują objawy alergii, czyli bóle brzucha, wysypka itd.

PYŁEK KWIATOWY

Dzieci poniżej 3 roku życia nie powinny spożywać pyłku ze względu na uczulenia. Jak wiecie, pyłek kwiatowy to wielki mix pyłków roślinnych, więc nigdy nie wiadomo czy dziecko na coś będzie uczulone. Można oczywiście dawać, ale na własną odpowiedzialność 🙂 mój chrześniak pije od 2rż i nic mu nie jest 🙂 okaz zdrowia 🙂
Dzieci powyżej 3rż – można wprowadzać!
jeśli chodzi o wprowadzenie pyłku do diety dzieciom to tak jak z miodem- najpierw mniejsze dawki przed jedzeniem oczywiście, jak nic się nie dzieje, to zwiększamy.
Pyłek rozpuszczać najlepiej w wodzie i odstawić na noc.
Ważne! Pyłek nie jest słodki i może dziecku nie smakować. I tu mamy kilka trików
a) do wody za pyłkiem dodać miód i cytrynę, będzie lepiej smakowało
b) można kupić gotowy pyłek z miodem, smakuje o niebo lepiej niż sam pyłek

Dawki dzienne:

  • dzieci 3-5 lat 10 gram pyłku,
  • dzieci 6-12 lat 15 gram pyłku,
  • dzieci powyżej 12 lat i dorośli 20 gram pyłku

1 łyżeczka = 5g pyłku

PROPOLIS

jeśli chodzi o spożywanie to nie, ze względu na to, że kit w znacznej większości jest rozrobiony w spirytusie i tu sama sprawa się rozwiązuje dlaczego nie 🙂

jeśli chodzi o maści na bazie propolisu to można smarować, jest to naturalna substancja odkażająca i ułatwiająca gojenie jakikolwiek ran. Także nawet polecałabym. Tylko z rozwagą, bo jak każdy produkt może on uczulić, zważając na to, że jest to bardzo silna substancja. Jeśli kupujemy gotowy farmaceutyk z apteki na bazie propolisu, najlepiej przeczytać zalecenia w ulotce.

Darmowa dostawa miodu na terenie Trójmiasta- Gdańsk Gdynia Sopot i okolice. Więcej informacji znajdziesz tutaj