Spożywanie miodu w ciąży – TAK czy NIE?

Witajcie

dziś chciałabym poruszyć temat spożywania miodu w trakcie ciąży. Mam w planie napisać cykl na temat miodu w diecie podczas ciąży i karmienia piersią, gdyż temat jest nam od niedawna bardzo bliski 🙂

A więc, jeśli chodzi o spożywanie miodu w trakcie ciąży jestem absolutnie zwolenniczką!
Nawet namawiałabym Panie na wzbogacenie diety lub zamianę tych wszystkich pochłanianych słodkości na coś zdrowszego 🙂 Każda z Pań powinna zadbać o swoją dietę podczas tak szczególnego czasu, zwłaszcza, że nie robi tego tylko dla siebie 🙂

Plusiki spożywania miodu:

  • Jak wiadomo w miodzie oprócz cukrów prostych (glukoza i fruktoza głównie) znajdziemy bogactwo witamin, mikro i makroelementów. Zadziałają na organizm jak te wszystkie suplementy diety, które wciskane są ciężarnym z każdej strony. Dlaczego by nie uzupełnić niedoborów zdrowymi słodkościami? 🙂
  • Kolejnym plusikiem jest to, że miód działa bakteriobójczo i uodporni organizm na wszelkie choroby. Wypijając codziennie wodę z miodem i cytryną na pewno w pewien sposób ochronimy się przed chorobami w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Poza tym nie jedna kobieta na pewno podczas chorób stosowała babcine mikstury na bazie miodu i czosnku aby w ciąży szybko się wykurować.
  • Miód łagodzi dolegliwości ciążowe – przykładowo na poranne mdłości poleca się miód z cytryną oraz imbirem, na zatkany nos ciepła woda z miodem i limonką. Na zgagę miód także jest dobry, gdyż ułatwia on trawienie i przyspiesza gojenie tkanki przełyku, więc uczucie pieczenia zanika szybciej. Chociaż po moich doświadczeniach nie polecałabym miodu gryczanego, gdyż tą zgagę wzmagał (miód gryczany jest ostry), wskazywałabym raczej miody jasne- rzepak, wielokwiatowy.
  • Miód na anemię – kolejna ważna rzecz. Wiele kobiet ma problemy z żelazem, a więc w takim przypadku polecamy miód gryczany, który posiada bardzo dużo łatwo przyswajalnego żelaza. Poza tym jest bogaty w witaminę C oraz białko. Miód ten korzystnie wpłynie na pracę wątroby oraz podniesie poziom hemoglobiny we krwi.
  • Miód jest dobry w sytuacjach stresowych oraz podczas wyczerpania organizmu. Daje kopa energetycznego, świetnie odżywia i wzmacnia.

Minusiki spożywania miodu (a właściwie jeden niepełny minusik i jedno sprostowanie):

  • Na pewno odradzamy w przypadku cukrzycy ciążowej oraz gdy przyrost masy ciała jest bardzo duży. Miód to w znacznej większości cukry proste, więc w tych przypadkach jest logiczne jego odstawienie jak i innych słodkich produktów. Miód powoduje szybki skok cukru we krwi, co nie jest zalecane w trakcie cukrzycy ciążowej. Trzustka mamy nie radzi sobie z cukrami i przez to obciążona jest trzustka dziecka, gdyż dostaje ono ich zbyt wiele. Niedopilnowanie diety podczas cukrzycy może mieć bardzo negatywny wpływ na organy dziecka, nie mówiąc już o bardzo dużej masie urodzeniowej i skłonnościami dziecka do cukrzycy w późniejszym wieku.
  • W miodzie może znaleźć się jad kiełbasiany, lecz jest go na tyle mało, że na pewno nie zaszkodzi ciężarnej mamie. Jad jest niebezpieczny dla niemowląt, gdyż nie mają one dobrze wykształconego układu pokarmowego ale nie w łonie matki. Przewód pokarmowy ciężarnej jest środowiskiem kwasowym, więc nie dojdzie w nim do produkcji toksyn a co za tym idzie, dzieciątko w łonie tych toksyn nie otrzyma, więc STOSOWANIE MIODU W CIĄŻY JEST CAŁKOWICIE BEZPIECZNE!

Ja podczas ciąży miód stosowałam regularnie do 22tc, potem okazało się, że mam cukrzycę ciążową, więc logicznym było jego odstawienie (chociaż przyznam się do kilku grzeszków, że sobie czasem podjadłam:)). Moim zdaniem stosowanie PRAWDZIWEGO miodu ze sprawdzonej pasieki jest całkowicie bezpieczne, przykładem możemy być my – mama – przyrost masy ciała w ciąży 6kg, wyniki krwi przez całą ciążę książkowe 🙂
bobasek urodził się z masą 3560g i 55cm, zdrowy, silny, z wynikami książkowymi mimo cukrzycy mamy 🙂

Także nie obawiajcie się i pamiętajcie – WSZYSTKO Z UMIAREM! 🙂

https://www.sloikmiodu.pl/blog/miod-w-ciazy

http://kaszubskiemiody.com.pl/spozywanie-miodu-w-ciazy

https://mamabezrecepty.pl/2018/03/26/miod-a-ciaza/