Propolis (kit pszczeli)

Propolis jest lepką substancją, która powstaje z żywicy roślin, jaką pszczoły zbierają z pączków i pędów. Kit jest dla nich materiałem uszczelniającym i dezynfekującym.

Działanie

Wykazuje on silne działanie bakteriobójcze, wirusobójcze oraz przeciwgrzybicze – dzięki czemu znalazł zastosowanie w leczeniu. Przyspiesza gojenie i regenerację tkanek oraz znajduje zastosowanie przy oparzeniach. Zwalcza gronkowca złocistego, dwoinki kataralne, paciorkowce, prątki gruźlicy. Zapobiega rozwojowi wirusa grypy, grzybów, zapalenia mózgu, niszczy pierwotniaki wywołujące rzęsistkowicę, toksoplazmozę i lambiozę. Polecany dla osób z problemami hemoroidów, wrzodów, stanów zapalnych żołądka, dwunastnicy, jelit i chorób dróg moczowych.

Kit pszczeli dobrze rozpuszcza się w alkoholu. Może powodować reakcje alegriczne

Przepisy

Nalewka z propolisu. Do ciemnej butelki z 50 gramami propolisu nalać 350 cm3 spirytusu i 150 cm3 wody. Nalewkę pozostawić w temperaturze pokojowej przez okres 2-3 tygodni szczelnie zamkniętą, codziennie mieszając. Przefiltrować przez watę, przechowywać w ciemniej butelce.

Propolis na odciski. Odpowiednią do wielkości odcisku ilość propolisu (1-3 gram) rozgnieść w palcach dla uzyskania dużej plastyczności. Następnie nałożyć cienki plaster propolisu na odcisk i zabandażować. Po kilku (3-4) dniach zdjąć opatrunek a z nim nagniotek.

Likier propolisowy. Do ½ litra wódki dodać dwie łyżki miodu. Wymieszać i dodać nalewki propolisowej 50-100 ml według smaku.

Według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. oraz innych wymogów odnoszących się do produktów spożywczych nie przypisujemy naszym produktom szczególnych właściwości leczniczych ani nie sugerujemy że takie posiadają. Jest to możliwość zastosowania produktów bez gwarancji skuteczności ich działania.

Produkt dostępny w sprzedaży może się różnić barwą od produktu na zdjęciach. Odcień  może się różnić w zależności od miejsca w jakim stała pasieka.  Jest to zdjęcie poglądowe.