Propolis (kit pszczeli)

Propolis jest lepką substancją, która powstaje z żywicy roślin, jaką pszczoły zbierają z pączków i pędów. Kit jest dla nich materiałem uszczelniającym i dezynfekującym.

Działanie

Wykazuje on silne działanie bakteriobójcze, dzięki czemu znalazł zastosowanie w leczeniu. Powoduje on przyspieszenie gojenia i regeneracji tkanek oraz znajduje zastosowanie przy oparzeniach. Zwalcza gronkowca złocistego, dwoinki kataralne, paciorkowce, prątki gruźlicy. Zapobiega rozwojowi wirusa grypy, grzybów, zapalenia mózgu, niszczy pierwotniaki wywołujące rzęsistkowicę, toksoplazmozę i lambiozę. Polecany dla osób z problemami hemoroidów, wrzodów, stanów zapalnych żołądka, dwunastnicy, jelit i chorób dróg moczowych.

Zawiera terapeutyczne związki, które zabiją MCF-7 – komórkę raka piersi. Po podaniu ekstraktu propolisu, 13% komórek raka u wolontariuszy zostało wyeliminowanych w przeciągu 24 godzin. Późniejsze, niepowiązane badanie opublikowane w listopadowym wydaniu BMC Complementary and Alternative Medicine również wykryło, że czerwony propolis chiński (oraz inne produkty pszczele, jak pyłek pszczeli i mleczko pszczele) mogą hamować czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego wywołującego raka.

Kit pszczeli dobrze rozpuszcza się w alkoholach. Nie jest prawie wcale rozpuszczalny w wodzie. Jest dużo twardszy i odporniejszy na temperaturę niż wosk.

Przepisy

Nalewka z propolisu. Do ciemnej butelki z 50 gramami propolisu nalać 350 cm3 spirytusu i 150 cm3 wody. Nalewkę pozostawić w temperaturze pokojowej przez okres 2-3 tygodni szczelnie zamkniętą, codziennie mieszając. Przefiltrować przez watę, przechowywać w ciemniej butelce.

Propolis na odciski. Odpowiednią do wielkości odcisku ilość propolisu (1-3 gram) rozgnieść w palcach dla uzyskania dużej plastyczności. Następnie nałożyć cienki plaster propolisu na odcisk i zabandażować. Po kilku (3-4) dniach zdjąć opatrunek a z nim nagniotek.

Likier propolisowy. Do ½ litra wódki dodać dwie łyżki miodu. Wymieszać i dodać nalewki propolisowej 50-100 ml według smaku.

Produkt dostępny

Dostępny w gramaturze 50g