Witamy serdecznie wszystkich na naszej stronie!

O Pasiece

Nazywamy się Mateusz i Mirella Browarczykowie, prowadzimy pasiekę MIODOLANDIA. Nasza pasieka liczy około 250 rodzin pszczelich, znajdują się:

  • na Kaszubach, w okolicach Bytowa skąd otrzymujemy miód gryczany, wielokwiatowy, leśny, wrzosowy,
  • na Żuławach Gdańskich skąd pozyskujemy głównie miód ŻUŁAWSKI (z nektaru rzepaku, głogu i bobiku) rzepakowy, wielokwiatowy oraz lipowy
  • niedaleko Gdańska, gdzie rodziny przeznaczone są głównie na rozwój młodych pszczół.

Pasieka jest objęta nadzorem weterynaryjnym w obrębie Powiatu Gdańskiego. Produkty dopuszczone są do sprzedaży i są pod kontrolą Powiatowego Lekarza Weterynarii (Weterynaryjny numer identyfikacyjny: 22045613). Nabywając nasze produkty kupujecie je bezpośrednio od rolnika, sprzedaż produktów jest na podstawie sprzedaży bezpośredniej oraz rolniczego handlu detalicznego.

Poza produkcją miodów, pyłku pszczelego oraz propolisu, każdej wiosny zajmujemy się tworzeniem młodych rodzin pszczelich (odkładów). Pracujemy na hodowlanych, czystych rasach pszczół (głównie kraińska i buckfast), dzięki czemu nie są one uciążliwe dla otoczenia jeśli chodzi o agresywność.

Mateusz Browarczyk jest już 3 pokoleniem pszczelarzy w swojej rodzinie.
Pierwsza pasieka była założona przez Mateusza dziadka – Stanisława Browarczyka. Dziadek otrzymał swój pierwszy ul od sąsiadów – Państwa Paciuszkiewiczów w roku 1961. Budował pasiekę przez kolejne lata, pracował na leżakach wielkopolskich. W latach 70-tych pierwsze kroki w pszczelarstwie stawiał Mateusza tata – Marian, który otrzymał swój pierwszy ul od ojca w roku 1971. Pokochał pszczoły i uczył się pszczelarstwa od ojca. Przez lata stworzył pasiekę liczącą 150 rodzin, zajmował się pszczelarstwem zawodowo (należał do Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych oraz zasiadał w zarządzie Powiatowego Koła Pszczelarzy).
I jak to w pszczelarstwie bywa, idzie reakcja łańcuchowa – pasją do pszczół zaraził swojego syna – Mateusza. Mały Mateusz zawsze pomagał swoim rodzicom na pasiekach, oczywiście dopóki żadna pszczoła go nie użądliła.  Już jako dziecko posiadał swoje dwa ule – z numerem 119 i 120. Rodzice w przydomowym sklepie mieli przygotowane specjalną półeczkę na miód, który sam odwirował ze swoich rodzin.
Mijały lata, pasieka się powiększała. Ule budował sam, własnymi siłami – ze styropianu oraz desek. Mateusz pszczoły woził na rzepak i lipę (z Bytowa aż pod Toruń!) aby zakończyć sezon na gryce na malowniczych Kaszubach skąd pochodzi.

Na chwilę obecną pasieka liczy w sezonie między 250-300 rodzin pszczelich. Oprócz prowadzenia pasieki w sezonie, mamy ogrom pracy poza sezonem: konserwacja sprzętu pasiecznego, naprawy, składanie ramek, przerób starych plastrów z ramek na świeżą węzę, rozlewanie a także etykietowanie miodu ręcznie – naklejki, które widzicie na słoikach są naszego projektu, drukowane w naszej pracowni.

Wybieranie miodu – tradycyjne metody

Miód wybieramy z uli metodą tradycyjną poprzez ręczne odsklepianie ramek a następnie wirowanie w tradycyjnej miodarce na zimno. W trosce o jak najwyższą jakość naszych produktów, większość miodów jest rozlewana w słoiki zaraz po odwirowaniu. Miód wtedy jest płynny i nie trzeba rozgrzewać go do rozlewania. Na życzenie klienta istnieje możliwość sprzedaży miodów płynnych (standardowo jest on skrystalizowany w sezonie jesienno-zimowym, poza miodem akacjowym). Do dekrystalizacji miodów używamy specjalnej komory z termostatem, gdzie temperatura nie przekracza 42oC (jest to temperatura maksymalna dekrystalizacji miodu, w której nie traci on swoich właściwości prozdrowotnych). Miód Gdańsk


Pozyskujemy dużą ilość gatunków miodów, gdyż pasieka jest częściowo wędrowna – przewozimy pszczoły na różne pożytki np. na początku pasieka jest na rzepaku a potem przewozimy na lipę itp. Do tego potrzebny jest nam samochód transportowy, duża przyczepa no i oczywiście dużo siły.

NaMiód Gdańsk

Warsztaty w Pasiece MIODOLANDIA

Pod koniec sezonu organizujemy dni otwarte w formie warsztatów dla wszystkich zainteresowanych osób, na których można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat życia pszczół, w jaki sposób można przyczynić się do ich ochrony. Uczestnicy samodzielnie odsklepiają ramki, wirują miód miód, jest degustacja miodów jakie pozyskaliśmy w trakcie sezonu, a także wiele więcej…

Przynależność do stowarzyszeń

Pasieka Miodolandia należy do Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich POLANKA. Dzięki przynależności do stowarzyszenia bierzemy udział w różnego rodzaju szkoleniach przeznaczonych dla pszczelarzy, jesteśmy na bieżąco z najnowszymi trendami w prowadzeniu pasieki oraz korzystamy z oferty dotacyjnej przeznaczonej na pszczelarstwo. Stowarzyszenie liczy już ponad 1500 pszczelarzy!

Sklep stacjonarny w naszym domu

Sklep stacjonarny znajduje się w naszym domu: Stanisławowo 15, 83-020 Cedry Wielkie (k/Gdańska)

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek w godzinach 8:00 – 16:00  
Jeżeli chcą Państwo odwiedzić nasz sklep w innych godzinach lub w weekend prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numer: 664863318.