Witamy serdecznie wszystkich na naszej stronie!

O Pasiece

Nazywamy się Mateusz i Mirella Browarczykowie, prowadzimy pasiekę MIODOLANDIA. Nasza pasieka liczy około 250 rodzin pszczelich, znajdują się:

  • na Kaszubach w okolicach Bytowa skąd otrzymujemy miód gryczany, wielokwiatowy, leśny, wrzosowy,
  • na Żuławach Gdańskich skąd pozyskujemy głównie miód rzepakowy, wielokwiatowy oraz lipowy
  • na Kociewiu pozyskujemy miód akacjowy i lipowy,
  • niedaleko Gdańska, gdzie rodziny przeznaczone są głównie na rozwój młodych pszczół.

Pasieka jest objęta nadzorem weterynaryjnym w obrębie powiatu Gdańskiego. Produkty dopuszczone są do sprzedaży bezpośredniej i są pod kontrolą Powiatowego Lekarza Weterynarii (Weterynaryjny numer identyfikacyjny: 22045613).

Poza produkcją miodów, ziołomiodów, pyłku pszczelego oraz propolisu, każdej wiosny zajmujemy się tworzeniem młodych rodzin pszczelich (odkładów). Pracujemy na hodowlanych, czystych rasach pszczół (głównie kraińska i buckfast), dzięki czemu nie są one uciążliwe dla otoczenia jeśli chodzi o agresywność.

Nie zbieramy rójek z przydomowych drzew lub kominów domów, gdyż zależy nam na czystej i spokojnej rasie pszczół, nie chcemy ich mieszać, a co najważniejsze – nie chcemy do naszych pasieczysk wprowadzać chorób (rójki mogą być nosicielami wielu chorób, mogących bardzo szybko się rozprzestrzeniać po całej pasiece).

[Mateusz] Pszczołami zajmuję się od dziecka, pszczelarzem był mój dziadek, tata oraz jego brat, a teraz także ja (czyli to już trzecie pokolenie). Już jako dziecko pomagałem tacie (dopóki żadna pszczoła mnie nie użądliła) i próbowałem swoich sił z własnymi pszczołami, z różnym skutkiem :). Pasiekę stworzyłem i powiększam sam, swoim własnym wkładem oraz coraz większym doświadczeniem. W końcu uczyłem się pod okiem profesjonalistów 🙂

Na chwilę obecną prowadzę sam pasiekę liczącą około 250 rodzin pszczelich oraz pasiekę odkładową. Oprócz prowadzenia pasieki w sezonie, mamy ogrom pracy poza sezonem: tworzymy i ulepszamy ule własnego projektu, składamy ramki, przerabiamy stare plastry, na świeżą węzę pszczelą (mamy to szczęście, że tata posiada cały sprzęt do wytwarzania węzy 🙂 ), rozlewamy a także etykietujemy miód ręcznie – naklejki, które widzicie na słoikach są naszego projektu i wyskakują z domowej laserowej drukarki 🙂

Wybieranie miodu – tradycyjne metody

Miód wybieramy z uli metodą tradycyjną poprzez ręczne odsklepianie ramek a następnie wirowanie w tradycyjnej miodarce na zimno. W trosce o jak najwyższą jakość naszych produktów, większość miodów jest rozlewana w słoiki zaraz po odwirowaniu. Miód wtedy jest płynny i nie trzeba rozgrzewać go do rozlewania. Na życzenie klienta istnieje możliwość sprzedaży miodów płynnych (standardowo jest on skrystalizowany w sezonie jesienno-zimowym, poza miodem akacjowym). Do dekrystalizacji miodów używamy specjalnej komory z termostatem, gdzie temperatura nie przekracza 42oC (jest to temperatura maksymalna dekrystalizacji miodu, w której nie traci on swoich właściwości prozdrowotnych). Miód Gdańsk


Pozyskujemy dużą ilość gatunków miodów, gdyż pasieka jest częściowo wędrowna – przewozimy pszczoły na różne pożytki np. na początku pasieka jest na rzepaku a potem przewozimy na lipę itp. Do tego potrzebny jest nam samochód transportowy, duża przyczepa no i oczywiście dużo siły.

NaMiód Gdańsk

Warsztaty w Pasiece MIODOLANDIA

Pod koniec sezonu organizujemy dni otwarte w formie warsztatów dla wszystkich zainteresowanych osób, na których można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat życia pszczół, w jaki sposób można przyczynić się do ich ochrony, można samodzielnie odsklepiać ramki i odwirować miód, jest degustacja miodów jakie pozyskaliśmy w trakcie sezonu, a także wiele więcej…

Przynależność do stowarzyszeń

Pasieka Miodolandia należy do Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich POLANKA. Dzięki przynależności do stowarzyszenia bierzemy udział w różnego rodzaju szkoleniach przeznaczonych dla pszczelarzy, jesteśmy na bieżąco z najnowszymi trendami w prowadzeniu pasieki oraz korzystamy z oferty dotacyjnej przeznaczonej na pszczelarstwo. Stowarzyszenie liczy już ponad 1000 pszczelarzy!

Sklep stacjonarny w naszym domu

Sklep stacjonarny znajduje się w naszym domu: Stanisławowo 15, 83-020 Cedry Wielkie (k/Gdańska)

Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota w godzinach 8:00 – 16:00  
Jeżeli chcą Państwo odwiedzić nasz sklep w innych godzinach lub w weekend prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numer: 664863318.

W sklepie dostępne są wszystkie nasze produkty, które znajdziecie w cenniku

Darmowa dostawa miodu na terenie Trójmiasta- Gdańsk Gdynia Sopot i okolice. Więcej informacji znajdziesz tutaj