Pyłek kwiatowy
Pyłek kwiatowy (pyłek pszczeli) stanowi doskonałe źródło witamin, mikroelementów, biopierwiastków, białka i enzymów. Niemal doskonała skarbnica potrzebnych każdemu składników. Jest to właściwie pyłek kwiatowy, ale zebrany przez pszczoły i uformowany w małe kulki zwane obnóżami. Obnóża nie są czystym pyłkiem, ale pyłkiem kwiatowym zmieszanym z nektarem, miodem lub śliną pszczół.
Skład pyłku kwiatowego
Węglowodany – fruktoza, glukoza, maltoza i wiele innych.
Tłuszcze- wyodrębniono 12 kwasów tłuszczowych, między innymi: kwas palmitynowy, linolowy, linoleowy, arachidonowy.
Białka- wykryto 32 aminokwasów m.i fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna i inne. Zawartość aminokwasów w pyłku dochodzi do 12%.
Składniki mineralne- potas, fosfor, wapń, magnez, sód, krzem, mangan, żelazo, miedź, cynk, jod, selen i inne.
Witaminy- A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12, kwas foliowy, inozytol, biotynę, kwas pantotenowy, kwercytynę.
Inne składniki- enzymy, których stwierdzono 42, kwasy organiczne: jabłkowy, mlekowy, cytrynowy, winowy, szczawiowy, bursztynowy, i wiele innych.
Czyli samo zdrowie! I to w naturalnej postaci.
Więc dlaczego by nie spróbować?
Dla kogo?
Jeśli jesteś osobą cierpiącą na różnego rodzaju alergie, choroby miażdżycowe, biegunki, zaparcia, cukrzykiem lub miewającą problemy z prostatą – przeczytaj jeszcze raz skład i zastanów się, czy taka bomba witamin i minerałów zawarta w pyłku kwiatowym może mogłaby coś zmienić w twoim organizmie… Może warto zaryzykować?
Jeśli ważne są dla Ciebie składniki odżywcze w diecie– to produkt idealny, jest to cenna dawka witamin i minerałów wzbogacających codzienną dietę, reguluje przemianę materii a co najważniejsze – powoduje namnażanie czerwonych krwinek we krwi oraz limfocytów.
Poza tym działa antydepresyjnie – poprawia samopoczucie i zwiększa koncentrację, odtruwa – osłania i odnawia tkankę (wątrobową). Spoglądając jeszcze na skład – witamina B2 i inne bioelementy poprawiają wzrok, jego ostrość. Problemy z płodnością, cholesterolem? Tak, odpowiedź jest taka sama:)
Sposób użycia
Jeśli jeszcze się nie przekonałeś/aś umieszczę kilka „sposobów spożycia” pyłku (należy pamiętać, że nie jest on słodki jak miód)
Łyżkę pyłku zalać połową szklanki wody i pozostawić na noc. Rano rozmieszać i wypić (można dodać miodu) NAJLEPSZY SPOSÓB!
I ostatnia wiadomość na zachętę – sportowcy w celu polepszenia osiąganych wyników spożywają pyłek. British Sports Council w przeprowadzonych przez siebie badaniach wykazało, że sportowcy spożywający regularnie pyłek doświadczyli przyrostu siły o 40-50%. Pyłek spożywają też olimpijczycy i kulturyści. Jest to absolutnie legalny doping!
W naszej ofercie znajdą Państwo różne rodzaje pyłków pszczelich. Postaramy się przybliżyć po krótce, czym się różnią.
Jeśli chodzi o właściwości pyłków są one bardzo zbliżone, w zależności od koloru pyłku różnią się ilością związków polifenolowych, flawonoidów oraz właściwościami antyoksydacyjnymi.
Rzepakowy
żółty i żółto-szary kolor, przyjemny kwiatowy zapach, smak złożony: gorzko-kwaśny, lekko słodki, mączny
Zawartość związków polifenolowych: DUŻA
Zawartość flawonoidów: DUŻA
Właściwości antyoksydacyjne: NAJWYŻSZE
Wykryto w nim sterol brassinolid, który powoduje śmierć komórek raka prostaty.
Wielokwiatowy
Kolorowy, szaro-brązowo-żółto-niebieski, delikatny kwiatowy zapach, smak słodko-mączny, lekko kwaśny
Zawartość związków polifenolowych: DUŻA
Zawartość flawonoidów: DUŻA
Właściwości antyoksydacyjne: DUŻE
z pyłkiem z MAKU
kolor bardzo ciemny, czarno-brązowy, zapach kwiatowy, troszkę intensywniejszy, smak złożony słodko-kwaśny, pyłek z maku ma dużą ilość soli mineralnych
Zawartość związków polifenolowych: NAJWYŻSZA
Zawartość flawonoidów: DUŻA
Właściwości antyoksydacyjne: DUŻE
Wiosenny
kolorowy, szaro-żółto-brązowy, delikatny zapach kwiatowy, smak słodko-mączny, delikatnie kwaśny, zbierany przez pszczoły z drzew owocowych, klonu oraz kasztanowca.
Zawartość związków polifenolowych: DUŻA
Zawartość flawonoidów: DUŻA
Właściwości antyoksydacyjne: WYSOKIE
Łąkowy
kolorowy, żółto-brązowo-fioletowo-czarny, zapach kwiatowy, intensywniejszy, smak złożony słodko-kwaśny, składają się na niego pyłki z roślin łąkowych oraz lipy (rośliny łąkowe nie są nawożone oraz pryskane na polach, pyłek jest naturalny), pomarańczowy pyłek ma dużą zawartość karotenoidów
Zawartość związków polifenolowych: DUŻA
Zawartość flawonoidów: DUŻA
Właściwości antyoksydacyjne: WYSOKIE
Według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. oraz innych wymogów odnoszących się do produktów spożywczych nie przypisujemy naszym produktom szczególnych właściwości leczniczych ani nie sugerujemy że takie posiadają. Jest to możliwość zastosowania produktów bez gwarancji skuteczności ich działania.
Produkt dostępny w sprzedaży może się różnić barwą od produktu na zdjęciach. Odcień może się różnić w zależności od miejsca w jakim stała pasieka. Jest to zdjęcie poglądowe.
FLAWONOIDY: czyli związki działające uszczelniająco i wzmacniająco na naczynia krwionośne, poprawiają krążenie krwi i pracę serca
WŁAŚCIWOŚCI ANTYOKSYDACYJNE: czyli wymiatają wolne rodniki i chronią organizm przed reaktywnymi formami tlenu, znajdują zastosowanie w profilaktyce choroby miażdżycowej
Bibliografia:
1. K.Paradiwska, A. Zielińska, N. Krawiec „Skład i właściwości antyoksydacyjne barwnych frakcji wyodrębnionych z pszczelego pyłku kwiatowego”
2. B. Kędzia, E. Hołderna-Kędzia „Nowe badania nad biologicznymi własciwościami pyłku kwiatowego”
3. Z. Koltowski „Wydajność pyłkowa kilku odmian bobiku”