Pierzga pszczela jasna i ciemna

Jest to pokarm pszczół, który jest doskonałym źródłem białka, aminokwasów, witamin i składników mineralnych. Pszczoły przynosząc pyłek kwiatowy do ula robią z niego pierzgę. Pyłek jest mieszany ze śliną pszczół i miodem oraz umieszczany w plastrze. Tam fermentuje (jest to naturalna kiszonka!) i dojrzewa. Aby pozyskać pierzgę należy „wyciągnąć” ją z ramek poprzez ich zmielenie w specjalnym młynku. Należy pamiętać, że pszczelarz nie może wybrać wszystkiego, jedynie nadwyżkę, aby pszczoły miały pokarm na zimę oraz na wczesną wiosnę.

Pierzga zawiera węglowodany (cukry), białka, tłuszcze nienasycone, aminokwasy, zawiera mnóstwo witamin: A,C,E,D,K,B 1-12, fosfor, żelazo, krzem, mangan.

Dzięki temu, że zawiera dużo kwasu mlekowego, aminokwasów i peptydów jest łatwo przyswajalna.

Polecana:

  • w okresie rekonwalescencji, szczególnie po antybiotykoterapii, wzmacnia i regeneruje organizm,

  • chronicznie zmęczonych, wspiera pracę układu nerwowego

  • z problemami z układem pokarmowym, 

  • z obniżoną odpornością,

  • z anemią

  • z łuszczycą

  • z nadwagą , gdyż zmniejsza łaknienie i przyspiesza metabolizm, przyspiesza proces rozpuszczania komórek tłuszczowych.

Pierzgę można podawać dzieciom powyżej 3 roku życia.

Dawka dla osoby dorosłej to 1 łyżka stołowa dziennie. Pierzgę można stosować jako dodatek do jogurtu, owsianki lub na sucho. Najlepsze działanie będzie miała rozpuszczona w wodzie. 1 łyżkę pierzgi rozpuścić w ½ szklanki wody. Zostawić na noc i rano na czczo wypić.

Pierzga jasna pozyskiwana jest głównie z okresu wiosennego – pszczoły tworzą wtedy pierzgę z pyłków wiosennych np. drzew owocowych, mniszka, rzepaku itd. Pobierana jest z ula wiosną od połowy kwietnia do końca maja.

Pierzga ciemna pozyskiwana jest głównie z okresu letniego – pszczoły tworzą wtedy pierzgę z pyłków z kwiatów letnich. Pobierana jest ula latem od czerwca do połowy lipca.

Według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. oraz innych wymogów odnoszących się do produktów spożywczych nie przypisujemy naszym produktom szczególnych właściwości leczniczych ani nie sugerujemy że takie posiadają. Jest to możliwość zastosowania produktów bez gwarancji skuteczności ich działania.

Produkt dostępny w sprzedaży może się różnić barwą od produktu na zdjęciach. Odcień  może się różnić w zależności od miejsca w jakim stała pasieka.  Jest to zdjęcie poglądowe.