A pszczółki to zimą śpią?

Często zadawane pytanie 🙂 Ale nie jest to takie proste! Nasze podopieczne nie zapadają w sen zimowy, żeby obudzić się wypoczęte na wiosnę. Raczej walczą o przetrwanie.

Pszczoły są „zwierzątkami” stałocieplnymi, więc nie mogą dopuścić do znacznego spadku temperatury w ulu, bo padłyby z wychłodzenia. Temperatura poniżej 8st. Celsjusza powoduje, że ich ciała drętwieją i obumierają. Tak więc ich głównym zadaniem jest utrzymanie przynajmniej tych 20st. Celsjusza w ulu i zabezpieczenie królowej przed wyziębieniem.

A jak to robią? Bardzo prosto: po pierwsze zbijają się w kłąb. Czyli tworzy się kula pszczół, które siedzą bardzo blisko siebie (w samym środku królowa), a na zewnątrz tego kłębu siedzą pszczoły które ogrzewają, poruszają odwłokami i machają skrzydełkami aby zwiększyć temperaturę (w kłębie temperatura sięga około 33 stopni).

A po drugie – wyganiają wszystkie trutnie (pszczoła płci męskiej, której głównym zadaniem jest zapłodnienie królowej podczas oblotu) z ula, aby nie wyjadały pokarmu, poza tym w ulu nie spełniają żadnej roli, więc są niepotrzebne tym bardziej zimą.

Na początku kłąb tworzy się na samym dole ula i z biegiem czasu przesuwa się do góry w miarę ubytku pokarmu w plastrach. Jak wiadomo ciepło zawsze ucieka do góry, dlatego pszczoły obsiadają na początku dół ramek i grzeją sobie pokarm nad sobą 🙂

Najważniejsze jest aby ciepło było królowej, ponieważ bez niej rodzina pszczela nie jest w stanie przezimować ani rozwinąć się na wiosnę, gdyż to do królowej należy zadanie znoszenia jajeczek z których powstaną nowe pszczoły.

Gdy zbliża się wiosna temperatura w ulu musi wzrosnąć do 34st! aby królowa mogła zacząć czerwić (znosić jaja), dlatego ważne jest aby w ramkach było wystarczająco dużo pokarmu. Im wyższa temperatura, tym więcej pszczoły muszą się napracować (machać skrzydełkami, poruszać odwłokami) i więcej pokarmu dzięki temu pochłaniają. Jak zabraknie pokarmu rodzina się nie rozwinie i obumrze.

Dlatego zimowanie pszczół jest takie trudne i stresujące, bo nigdy nie wiadomo, co przyniesie wiosna.

Darmowa dostawa miodu na terenie Trójmiasta- Gdańsk Gdynia Sopot i okolice. Więcej informacji znajdziesz tutaj

Miód Gdańsk, dostawa miodu Gdańsk, cennik miodów, dostarczenie miodów Gdańsk, pyłek kwiatowy Gdański, prawdziwe miody Gdańsk

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.