Z życia pasieki

A pszczółki to zimą śpią? Czyli kilka słów o zimowli

A pszczółki to zimą śpią?

Często zadawane pytanie 🙂 Ale nie jest to takie proste! Nasze podopieczne nie zapadają w sen zimowy, żeby obudzić się wypoczęte na wiosnę. Raczej walczą o przetrwanie.

Pszczoły są „zwierzątkami” stałocieplnymi, więc nie mogą dopuścić do znacznego spadku temperatury w ulu, bo padłyby z wychłodzenia. Temperatura poniżej 8st. Celsjusza powoduje, że ich ciała drętwieją i obumierają. Tak więc ich głównym zadaniem jest utrzymanie przynajmniej tych 20st. Celsjusza w ulu i zabezpieczenie królowej przed wyziębieniem.

A jak to robią? Bardzo prosto: po pierwsze zbijają się w kłąb. Czyli tworzy się kula pszczół, które siedzą bardzo blisko siebie (w samym środku królowa), a na zewnątrz tego kłębu siedzą pszczoły które ogrzewają, poruszają odwłokami i machają skrzydełkami aby zwiększyć temperaturę (w kłębie temperatura sięga około 33 stopni).

A po drugie – wyganiają wszystkie trutnie (pszczoła płci męskiej, której głównym zadaniem jest zapłodnienie królowej podczas oblotu) z ula, aby nie wyjadały pokarmu, poza tym w ulu nie spełniają żadnej roli, więc są niepotrzebne tym bardziej zimą.

Na początku kłąb tworzy się na samym dole ula i z biegiem czasu przesuwa się do góry w miarę ubytku pokarmu w plastrach. Jak wiadomo ciepło zawsze ucieka do góry, dlatego pszczoły obsiadają na początku dół ramek i grzeją sobie pokarm nad sobą 🙂

Najważniejsze jest aby ciepło było królowej, ponieważ bez niej rodzina pszczela nie jest w stanie przezimować ani rozwinąć się na wiosnę, gdyż to do królowej należy zadanie znoszenia jajeczek z których powstaną nowe pszczoły.

Gdy zbliża się wiosna temperatura w ulu musi wzrosnąć do 34st! aby królowa mogła zacząć czerwić (znosić jaja), dlatego ważne jest aby w ramkach było wystarczająco dużo pokarmu. Im wyższa temperatura, tym więcej pszczoły muszą się napracować (machać skrzydełkami, poruszać odwłokami) i więcej pokarmu dzięki temu pochłaniają. Jak zabraknie pokarmu rodzina się nie rozwinie i obumrze.

Dlatego zimowanie pszczół jest takie trudne i stresujące, bo nigdy nie wiadomo, co przyniesie wiosna.

Darmowa dostawa miodu na terenie Trójmiasta- Gdańsk Gdynia Sopot i okolice. Więcej informacji znajdziesz tutaj

Miód Gdańsk, dostawa miodu Gdańsk, cennik miodów, dostarczenie miodów Gdańsk, pyłek kwiatowy Gdański, prawdziwe miody Gdańsk

Jedna myśl na temat "A pszczółki to zimą śpią? Czyli kilka słów o zimowli"

  1. Dokładnie, a im zima dłuższa i cięższa tym większe straty w ulach 🙁
    Pozdrawiam,
    Robert

Komentarze zamknięte.