Miód rzepakowy

Miód rzepakowy to miód nektarowy pozyskiwany z kwiatów rzepaku. Charakteryzuje go bardzo szybka krystalizacja przez dużą przewagę glukozy nad fruktozą w miodzie. Produkt polski, pozyskiwany na Żuławach Gdańskich.

Wygląd: płynny jasno żółty, po skrystalizowaniu niemalże biały

Smak: delikatny, łagodny
Zapach: delikatny kwiat rzepaku
Konsystencja: gładki, smarowny, może stać się twardy

Polecany przy:

  • zmęczeniu fizycznym i psychicznym, dobrze odżywia i regeneruje organizm

  • schorzeniach układu krążenia, naczyń wieńcowych, 

  • schorzeniach wątrobowych i dróg żółciowych, 

  • przeziębieniu oraz z zapaleniem górnych dróg oddechowych.


Ponadto można stosować go na rany, gdyż miód oczyszcza ranę z martwych elementów i wydzieliny, co przyspiesza gojenie się ran. Poparzone miejsca można też posmarować miodem, gdyż zapobiega to tworzeniu się pęcherzy.
Tego miodu nie sprzedajemy w postaci płynnej, gdyż miód rzepakowy ze względu na przewagę glukozy w swoim składzie bardzo szybko krystalizuje i po około 1-2tyg. od dekrystalizacji staje się znów twardy – alternatywą jest miód rzepakowy kremowany o konsystencji kremu.

Według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. oraz innych wymogów odnoszących się do produktów spożywczych nie przypisujemy naszym produktom szczególnych właściwości leczniczych ani nie sugerujemy że takie posiadają. Jest to możliwość zastosowania produktów bez gwarancji skuteczności ich działania.

Miód dostępny w sprzedaży może się różnić barwą od miodu na zdjęciach. Odcień  może się różnić w zależności od miejsca w jakim stała pasieka. Pamiętaj, że miód podczas krystalizacji zmienia barwę! Po skrystalizowaniu jest jaśniejszy. Jest to zdjęcie poglądowe. 

Biały nalot / pianka – dlaczego mam to w słoiku?
Aby wydobyć miód odsklepiamy ręcznie ramki i używamy tradycyjnej miodarki, która dzięki działaniu siły odśrodkowej wyrzuca miód na ścianki urządzenia. Miód w tym procesie ulega napowietrzeniu. Kolejnie spływa on do sit, jest przecedzony, aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń stałych – jak np. kawałki wosku. W tym etapie zaczyna tworzyć się pianka. Jest to: uciekające powietrze, maleńkie drobinki wosku, pyłku a nawet propolisu, które nadają prawdziwemu, rzemieślniczemu miodowi ten cudowny aromat. W miodach produkowanych na dużą skalę tego nie znajdziecie, gdyż jest on bardzo dokładnie filtrowany. Piana na miodzie pokazuje także, że jest on „żywy”, bioaktywny, prosto z ula, nieprzetworzony.

Następnie miód przelewany jest do beczek/odstojników i w końcu do słoików. Powietrze jakie jeszcze zostało w miodzie zaczyna się wydobywać na powierzchnię (trwa to dość długo, gdyż miód jest gęsty). Podczas krystalizacji zaczynają być widoczne na górze słoika nacieki, jakby miód odkleił się od słoika. To właśnie powietrze.

W miodach jasnych – takich jak rzepakowy, łąkowy czy wielokwiatowy zaobserwować można także biały nalot na górze słoika. Jest to znak naturalnie występującego w miodach wysokoglukozowych drożdżaka. Ten biały nalot to glukoza, która zebrała się na górze słoika na skutek życia drożdżaka (który wyjada fruktozę z miodu). Jest to także dowód na to, że miód żyje i nie został poddany zbędnej obróbce.