Witajcie,

Dziś post o życiu pszczółek. Jak każdy wie, pszczoły żyją w społeczeństwie, dzięki czemu są one wzajemnie od siebie zależne i panuje tam podział funkcji. To społeczeństwo nazywane jest rodziną pszczelą, w której wyróżniamy:

– robotnice – w dużej ilości, samice, które nie mają dobrze rozwiniętych narządów płciowych, wykonują wszystkie prace w ulu i poza nim

– matka pszczela – tzw. Królowa, która znosi jajeczka (czerw),

– trutnie – samce, których funkcja ogranicza się do zapłodnienia matki.

W zależności, jaka jest pora roku liczebność pszczół się zmienia. Latem, kiedy pszczoły są najsilniejsze, znajduje się ich około 40-50 tysięcy robotnic i kilkaset trutni w jednym ulu. Jesienią jest ich już tylko około 25 tysięcy, zaś zimą 10-15 tysięcy.

Robotnica ma długość 12-15mm i waży około 100mg (w zależności od wieku i pracy zmienia się), żyją zazwyczaj 36 dni, przy ciepłej pogodzie około 26 dni, natomiast przez zimę i wiosnę mogą przeżyć nawet 6-9 miesięcy. Ciało pszczoły jest pokryte zewnętrznym szkieletem chitynowym, który chroni ją przed uszkodzeniami i zmianami temperatury. Ciało pokrywają także liczne włoski, chronią przed chłodem a podczas pracy na kwiatach ziarenka pyłku przyczepiają się do włosków, co ułatwia zapylanie i zbieranie go przez pszczoły. Głowa pszczoły wyposażona jest w dwoje dużych oczu złożonych oraz 3 oczek prostych między nimi, parę czułków, oraz otwór gębowy wyposażony w żuwaczki, które służą go przegryzania, ugniatania wosku, wyciąganiu odpadków z ula. W otworze gębowym znajduje się języczek tzw. Trąbka, która odgrywa duże znaczenie przy pobieraniu nektaru. Jej długość to około 6mm.

Drugą częścią jest tułów, z którego wychodzą 3 pary odnóży, które nie tylko służą do chodzenia, ale także do czyszczenia czułków i całego ciała, ściągania pyłku, ostatnia para posiada koszyczek, do którego pszczoła zbiera pyłek. Z tułowia wyrastają także chitynowe skrzydełka – 2 pary. Przednie skrzydło jest znacznie większe niż tylne. Gdy pszczoła przygotowuje się do lotu, przednie skrzydło łączy się z tylnym przy pomocy haczyków.

Ostatnią częścią jest odwłok, na którym jest 6 wyraźnych pierścieni. Odwłok może się silni wydłużać i rozszerzać. Na nim umieszczone są 4 pary gruczołów woskowych, w odwłoku znajduje się praktycznie cały układ pokarmowy, czyli wole, jelito środkowe, rurki wydalnicze, jelito cienkie, odbytnica.

Dla porównania matka pszczela ma długość 20-25mm, waży średnio 280mg. Matka powstaje z unasiennionego jajeczka, karmionego od początku do końca mleczkiem pszczelim. Robotnice na początku karmione są mleczkiem a następnie pierzgą i pyłkiem do wyklucia. Matka spotyka trutnia w 8-10 dniu po wykluciu, lot godowy trwa 20-35 minut. Unasienniona matka zaczyna czerwić po 2-3 dniach. Z jajeczek zapłodnionych wykluwają się robotnice, zaś z niezapłodnionych trutnie. Matka składa 1500 jajeczek w ciągu doby! W ciągu całego życia może ich złożyć nawet 500 tysięcy. Matka żyje przeciętnie 3-5 lat.

Truteń ma długość 15-17mm, waży 250mg, żyje około 3 miesiące i tylko w okresie letnim. Truteń po unasiennieniu matki ginie od razu.

Darmowa dostawa miodu na terenie Trójmiasta- Gdańsk Gdynia Sopot i okolice. Więcej informacji znajdziesz tutaj

Miód Gdańsk, dostawa miodu Gdańsk, cennik miodów, dostarczenie miodów Gdańsk, pyłek kwiatowy Gdański, prawdziwe miody Gdańsk,