Witajcie,

Dzisiejszy artykuł poświęcony będzie rodzajom miodów.
Więc, miody dzielimy na nektarowe, czyli takie, które powstały z nektaru kwiatów (m.in. rzepakowy, wielokwiatowy, mniszkowy, lipowy, akacjowy, gryczany, wrzosowy) oraz spadziowy, czyli z pozostałości, jakie zostawiają mszyce na drzewach iglastych i liściastych. Miody można także podzielić na jasne i ciemne – według koloru, gdzie miody jasne to m.in. rzepakowy, mniszkowy, akacjowy, lipowy a ciemne to gryczany, spadziowy iglasty i niektóre liściaste.

Jak powstaje miód? To bardzo proste, pszczoły zbierają nektar/ spadź do wola i zanoszą do ula. Nektar i spadź mają dość dużo wody. Muszą ulec przeróbce, aby powstał dojrzały miód. Dojrzewanie polega na odparowaniu nadmiaru wody a także na zmianie jego składu chemicznego. Pod wpływem inwertazy (zawartej w ślinie pszczół) sacharoza rozpada się na cukry proste – m.in. glukozę, fruktozę. Oprócz inwertazy do miodu dodawana jest także diastaza, która powoduje rozpad skrobi i dekstryn na cukry proste, inhybina, która działa bakteriostatycznie. Dopiero po zakończeniu tych wszystkich procesów miód jest dojrzały i gotowy do spożycia.

Dużo osób głowi się, skąd wiadomo, że miód jest konkretnego gatunku. Nie jest to skomplikowane – kwiaty, z których zbierany jest nektar kwitną w różnym czasie. Przykładowo, pierwszym pożytkiem dla pszczół jest rzepak i mniszek (z resztą nie tylko, ale z tych kwiatów na początku zbieramy miodek), ule zazwyczaj są wywożone na pole rzepaku lub w pobliże pastwisk, na których aż roi się od mniszka i pszczoły będą zbierały nektar głównie z tych kwiatów, chociaż domieszki są nieuniknione. Kolejno kwitnie lipa, akacja, na końcu gryka i wrzos. Miody także rozpoznajemy poprzez barwę – miody jasne to rzepakowy, mniszkowy, akacjowy, ciemniejszy jest lipowy a całkiem ciemny gryczany i ze spadzi iglastej. Drugim kryterium jest zapach – miody jasne odznaczają się słabym i delikatnym zapachem danego kwiatu, zaś ciemne mają zapach bardziej intensywny, no i oczywiście smak- rzepakowy i akacjowy bardzo łagodny, mniszkowy troszkę ostrzejszy, lipowy dość intensywny, gryczany bardzo ostry. Są to organoleptyczne metody badań miodu, czyli przy pomocy trzech zmysłów- wzrok, zapach, smak. Miody, których nie można jednoznacznie zakwalifikować, jako gatunkowy, zazwyczaj nazywa się wielokwiatowym lub leśnym (odpowiednik wielokwiatu, lecz z lasu, może być także mieszanką spadzi i miodów nektarowych). Miodów wielokwiatowych jest naprawdę dużo rodzajów, gdyż zależy od tego, jakie gatunki są ze sobą wymieszane przez pszczoły. Dużo osób nie docenia miodów wielokwiatowych, lecz są to miody bogate w różne rodzaje nektarów i pyłków, dzięki czemu uzyskuje się „multiwitaminę”.

Zamieszczam także chemiczne charakterystyki miodów oraz z podziałem na jasne i ciemne.

Składnik
Miód kwiatowy

Miód spadziowy

Woda
18,01
16,06

Cukry inwertowane

74,41
66,53
Sacharoza
1,30
3,96
Dekstryny
4,76
10,34

Azot (przelicz. z białka)

0,45
0,79
Popiół
0,19
0,70
Kwasy
0,10
0,14
Składnik Miód jasny Miód ciemny
Wapń 49 51
Sód 18 76
Fosfor 35 47
Magnez 19 35
Kwasy krzemowe 22 36
Krzem 8,9 14
Żelazo 2,4 9,4
Mangan 0,3 4,09
Miedź 0,29 0,56
Cynk obecność niewykrywalna

Darmowa dostawa miodu na terenie Trójmiasta- Gdańsk Gdynia Sopot i okolice. Więcej informacji znajdziesz tutaj

Miód Gdańsk, dostawa miodu Gdańsk, cennik miodów, dostarczenie miodów Gdańsk, pyłek kwiatowy Gdański, prawdziwe miody Gdańs