Witajcie,

dziś troszkę o pyłku kwiatowym. Wiele osób dziwi się, co to za granulki, dlaczego są w takiej formie, skąd te kolory, jak pszczelarz to zbiera i najważniejsze – kupiłem, bo ładnie wyglądało, ale nie wiem jak to się je 🙂 Tak więc po krótce postaram się to opisać.

Jak wszyscy dobrze wiemy kwiaty męskie produkują pyłek, który musi być przeniesiony na znamię słupka, aby powstały m.in. owoce. Pyłek kwiatowy jest bogactwem witamin, mikro i makroelementów (potas, fosfor, wapń etc., witaminy A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12, kwas foliowy, rutyna, olejki eteryczne, fitocydy, inhibiny, hormony, enzymy, kwasy organiczne (jabłkowy, mlekowy, szczawiowy i wiele innych), stymulatory wzrostu).

Barwa pyłku zależy od roślin z jakich pszczoły go zebrały – stąd ta różnorodność kolorów. Pyłek żółty jest pozyskiwany głównie z rzepaku, mniszka lekarskiego, słonecznika, wierzby, pyłek z wrzosu ma kolor czerwonożółty, z lipy zielonkawy, z koniczyny brązowy. Kolorów jest na prawdę mnóstwo.

Pszczoły zbierają pyłek, gdyż jest to dla nich źródło białka i zaspokajają nim swoje potrzeby pokarmowe. Pyłek powoduje dobry rozwój larw, młodych pszczół i warunkuje kondycję całej rodziny pszczelej. Pszczoły nie robią dużych rezerw pyłku w ulu, tak jak jest to z miodem. W rodzinie są pszczółki, które specjalizują się w zbieraniu pyłku i jest ich około 30%. Z pyłku wytwarzają pierzgę – czyli mieszankę pyłku, śliny i miodu, w ten sposób przechowują go w ulu.

Jak powstaje pyłek pszczeli?

1. Pszczoły oblatują kwiaty i zbierają pyłek, który przylega do ich włosków na ciele.
2. Sczesują go ze swojego ciała i formują kuleczki z pyłku, czyli tzw. obnóża.
3. Następnie przenoszą do ula w specjalnych koszyczkach, które znajdują się na trzeciej parze odnóży.

Na tym etapie pszczelarz może odebrać część pyłku pszczołom dzięki specjalnym poławiaczom umieszczonym przy wejściu do ula (specjalna krateczka, przez którą pszczoły przechodzą i muszą zrzucić kulki pyłku, aby wejść do środka). Następnie jest on suszony, zamrażany lub w inaczej konserwowany, aby zachował swoje dobre właściwości na długo.

4. Zrzucają pyłek do komórki plastra pszczelego i tworzą pierzgę.

Co ciekawe – aby zebrać jedno obnóże pszczoły muszą zebrać od 500 tysięcy do 5 milionów ziarenek pyłku, odwiedzając około 1500 kwiatów!

Jeżeli chodzi o spożywanie pyłku kwiatowego to najważniejsze w przygotowaniu jest to aby rozpuścić go w wodzie, dzięki temu zwiększymy jego przyswajalność w organizmie. Najlepiej jest przygotować go wieczorem a rano na czczo wypijać (określoną ilość pyłku wsypać do szklanki, zalać do połowy wysokości szklanki wodą, wymieszać i odstawić). Dawki pyłku jakie powinniśmy spożywać dziennie:

  • dzieci 3-5 lat: 10 g pyłku,
  • dzieci 6-12 lat: 15 g pyłku,
  • dzieci powyżej 12 lat i dorośli: 20 g pyłku,
  • dorośli leczniczo 30-40 g pyłku.

Miód Gdańsk, dostawa miodu Gdańsk, cennik miodów, dostarczenie miodów Gdańsk, pyłek kwiatowy Gdański, prawdziwe miody